Aristo 500ix

ESAB

Aristo 500ix

The following items have been added to your list


x

Aristo 500ix is a portable heavy industrial pulse power source with robust and reliable mechanical design. Together with Robust Feed U6 or Pulse it is the perfect solution for demanding pulse applications.

Aristo 500ix has thick metal side panels with double bent side panels and large feet providing clearance and making the unit fit for use in tough environments. The large side panels provide easy access for service and maintenance. Ergonomic handles that are safe and marked for crane lifting provide easy logistics. The unit comes with a sturdy cart featuring dedicated crane lifting points, a torch holder and large cable holders.


Egenskaper

  • Advanced pulse functionality reduces heat input and minimises spatter
  • Up to 250 pre-programmed synergic lines (U82 Plus)
  • QSet™ intelligent welding system
  • Crater filling, adjustable burn back time and SCT (short circuit termination) options for defect-free weld terminations
  • Durable and rugged – IP23 rating for outdoor and indoor use in rough environments
  • Compatible with Robust Feed U6 and Pulse, rugged and portable feeder units with excellent feeding performance
  • MMA and gouging available from feeder


Branscher

  • Energi
  • Industri och allmän tillverkning
  • Mobil utrustning
  • Offshore
  • Tryckkärl
  • Järnvägsvagnar
  • Skeppsbyggeri
  • Stålindustri
  • Fartygs- och tanktillverkning
  • Transport
  • Gruva
  • Tillverkning av konstruktionsstål
  • Vindkraft
  • Marine och offshore
  • Stålmontage

Tekniska data

Applikation Klassificering S
Arbetstemperatur -20 to +40 degC
Standarder CE

Strömspecifikationer

Verkningsgrad vid max. ström 88 %
Kapslingsklass IP23
Tomgångsspänning VAC, låg 58 V
Effektfaktor vid max. ström 0.91
Inställningsområde MIG/MAG 16 - 500 A
Inställningsområde MIG/MAG 14.8 - 39 V
Inställningsområde MMA/DC 16 - 500 A
Inställningsområde MMA/DC 20.6 - 40 V
Inställningsområde TIG/DC 10.2 - 30 A
Inställningsområde TIG/DC 5 - 500 V

Inspänning

Frekvens 50/60 Hz
Fas 3
Matningsspänning 380-460 ±10% V

Svetsutgång

Intermittensfaktor Utgående ström Utgångsspänning Svetsprocess
60 % 500 A 39.0 V GMAW
100 % 400 A 34.0 V GMAW
60 % 500 A 40.0 V SMAW
100 % 400 A 36.0 V SMAW
60 % 500 A 30.0 V GTAW
100 % 400 A 26.0 V GTAW

Mått

Höjd 18.5 in.
Höjd 470 mm
Längd 28 in.
Längd 712 mm
Bredd 13 in.
Bredd 325 mm

Vikt

Vikt 129 lb
Vikt 58.5 kg
x

Beställ Aristo 500ix

Att handla ESAB produkter skall vara enkelt. Därför säljer vi våra produkter via återförsäljare som finns i ditt närområde. Hos våra auktoriserade återförsäljare får du support att välja rätt produkter och möjlighet att se våra senaste nyheter.

För att göra det ännu enklare har vi tagit fram online-inköpslistan nedan. När du bläddrar på vår webbsida kan du klicka på vilken produkt som helst för att lägga till den till inköpslistan. När du är klar kan du skicka listan till dig själv eller skriva ut den och ta med den till din återförsäljare.

Hitta din närmaste ESAB återförsäljare under rubriken Hitta en återförsäljare.


Artikelnummer - Tillbehör

Artikelnummer : Aristo 500ix
Aristo 500ix CE 0446200880
Tillbehör : Aristo 500ix
COOL 2 kylaggregat 0465427880
Kylvätska 10 l 0007810012
Avlastningsarm* 0458705880
Styrtapp** 0465508880
Vätskekylningssats (för uppgradering av gaskylda matarverk) 0446123880
Snabbkoppling Marathon Pac F102440880
Fjärreglageadapter RA23 0459491911
Fjärreglage AT1 CoarseFine 0459491897
Fjärreglagekabel 12-polig –8-polig 10 m 0459552881
Fjärreglagekabel 12-polig –8-polig 15 m 0459552882
Fjärreglagekabel 12-polig –8-polig 25 m 0459552883
Fjärreglagekabel 12-polig –8-polig 5 m 0459552880
Fjärreglage MTA1 CAN 0459491880
Fjärrreglage AT1 0459491896
Fjärrstyrd uttagssats för strömkälla 0465424880
Robust Feed hjulsats 0446081880
Stabiliseringssats för avlastningsarm 0465509880
Dragavlastning för brännare 0446082880
Vagn (Robust Feed/Warrior Feed) 0349313450
Hjulsats, strömkälla 0465416880
x
x

x

Loading..